Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potrava

 Seno potřebuje zakrslý králík denně a ať dáte seno do klece kolik chcete, králíček ho během dne sní. V Obchodech s potřebami pro chovatele je k dostání seno balené, ale pokud máte možnost sehnat pro svého králíka lepší seno, které sami nasušíte, bude to pro něj lepší. Seno by němělo být staré, protože silně práší a to dráždí králíčka ke kýchání.Nesmí se ale také zkrmovat nedosušené seno, protože způsobuje koliku (způsobí, že se zakrslý králík zduje =smrt).

zelenina a ovoce

Zelené a čerstvé krmivo je pro králíčky nejzdravější stravou, protože mají vysoký obsah živin a jsou bohaté na vlákninu a vápník. Velmi vhodné jsou pro zakrslého králíka listy pampelišek, jetele, mladé kopřivy, mrkev, listy ředkviček, kedlubny, listy a košťál květáku, petržel, listy hrachu a fazole, z ovoce jsou to jablka a hrušky. Zelenina a ovoce by měli být vždy čerstvé a co králíček během pár hodin nesní, z klece odstraníme, aby to nezačalo hnít a plesnivět. Zeleninu a ovoce nejdříve dobře omyjeme a necháme okapat, nedávejte zakrslému králíkovi zelené krmení přímo z ledničky, mražené, nebo vařené. Pokud ste zvyklí krmit králíčka převážně sušenou potravou, nedávejte mu najednou hodně zeleného krmení, ale vždy jen trošku aby si králíček navykl. 

Další důležité "jídlo"

Králíčkovy by ste měli také dávat něco na hlodání, např. tvrdý suchý chléb, nesmí být ale plesnivý. Z lesa mu můžete občas donést větvičku na kousání z vrby, jedle nebo ovocných stromů ze zahrady.
Pro králíčka je velmi důležitá i pitná voda. Někteří lidé si myslí, že zakrslý králík nepotřebuje pít když mu dávají čerstvou zeleninu ale není to pravda. Proto umístěte do klece napaječku a každý den v ní vodu vyměňujte. Obzvlášť hodně pijí králíčci v teplých, horkých dnech, ve vytápěných suchých místnostech nebo pokud zakrslého králíka krmíte jen sušeným krmením.

stazeny-soubor--8-.jpg

stazeny-soubor--15-.jpg